Thomas Carlyle raz napísal: „Človek s jasným zámerom sa posúva ďalej aj na tej najkľukatejšej ceste. Človek bez zámeru neurobí pokrok ani na tej najhladšej.“

Spôsob, akým o veciach premýšľame je tou aktivitou, ktorá náš život najviac ovplyvňuje. Kvalita nášho myslenia určuje pre čo a ako sa rozhodujeme. Keď sa nakoniec pre niečo rozhodneme, začneme konať. A to, ako konáme, nakoniec určuje kvalitu a kvantitu našich výsledkov. Od výsledkov nášho konania a správania závisí náš súkromný a pracovný život. Úroveň našich výsledkov určil spôsob myslenia, ktorý predchádzal našim skutkom. MYSLENIE – KONANIE – VÝSLEDKY.

Požičiam si jedno prirovnanie od Briana Tracyho1. Predstavme si hru Šípky. Za zásah do stredu sa udeľuje 50 bodov. Za zásah každého vonkajšieho kruhu sa udeľuje o desať bodov menej: 40, 30, 20, 10, 0.
Predstavme si toho, kto hádže. Veľmi mu to nejde. Možno si dosť vypil. Osvetlenie je mizerné. Terč je ďaleko. Napriek tomu začne hádzať. Zákon pravdepodobnosti hovorí, že stať sa môže čokoľvek a že táto pravdepodobnosť sa dá vypočítať s vysokou presnosťou. Vďaka zákonu pravdepodobnosti sa hráčovi, aj napriek nepriaznivým podmienkam, môže podariť zasiahnuť stred.
Ak by tento muž neprestával hádzať a k dispozícii by mal nekonečný počet hodov, po nejakom čase, možno po roku by zasiahol stred.

Veľká väčšina ľudí dúfa, túži, sníva o „veľkom zásahu“. Skúšajú raz to, inokedy niečo iné. Skúšajú trafiť do terča. Žiaľ, väčšina z nich to vzdá a uspokojí sa s priemernosťou. Zahodia flintu do žita vraj „nie som dosť dobrý“, „som príliš starý“, „som neschopný“… Odmietnu takto možnosť osvojiť si schopnosť trafiť do čierneho v hre zvanej ŽIVOT.

Čo ak hráč zmení taktiku? Čo keby svoju hru začal brať vážne? Požiada odborníka v hre šípky o radu, zaplatí si plnohodnotný výcvik. Nesústredenosť a zopár drinkov vymení za odpočinok a jasnú hlavu. Terč je skvele nasvietený a nachádza sa len pár metrov od neho. Aké sú šance že trafí do terča? Sú oveľa vyššie, pretože sa vopred pripravoval. A čo ak má navyše nekonečný počet šípok a spresňuje mušku každým hodom, vylepšuje svoju pozíciu a polohu ruky a vytrvalo hádže ďalej? Za týchto okolností je šanca, že trafí presne do stredu, takmer stopercentná. Ak ho raz zasiahne a neprestane sa zdokonaľovať, dokáže trafiť do terča zakaždým.

Čo robia šampióni, víťazi, úspešní ľudia? Neustále trénujú.

Jasnosť je kľúčovou záležitosťou úspešného zásahu. Musíme si absolútne vyjasniť, kto sme, čo chceme a míľniky, ktoré treba zdolať, aby sme dosiahli čo chceme a dostali sa tam, kam túžime. Budeme musieť urobiť čo najviac, aby sme zvýšili pravdepodobnosť, že dosiahneme v živote úspech.

Jeden chlapec na tenise sa ma spýtal, kedy už bude mať dobré podanie? Hovorím: „Riško, ak dáme 10 tisíc hodín tréningu, sľubujem ti, že ho budeš mať perfektné!“ On že: „To je dosť veľa však?“ Hovorím: „Ja ti poviem presne koľko to je, ak budeš každý deň 1 hodinu trénovať, tak ti to bude trvať 27 rokov – ty vtedy budeš mať 41. Ak budeš trénovať 3 hodiny denne, tak ti to bude trvať 10 rokov – ty vtedy budeš mať 24 rokov. Ak budeš trénovať 5 hodín denne, bude ti to trvať 5 rokov, vtedy budeš mať 19 rokov. Teraz je to tvoje, koľko rokov chceš mať, keď budeš mať skvelé podanie?“ Chlapec bol zlatý, pretože nad tým naozaj rozmýšľal a rozprávali sme sa o tom.

Profesionáli trénujú veľa hodín denne, ich úspech nie je náhoda – píše o tom aj Malcolm Gladwell v knihe Výnimoční2. Predstavme si, že makáme na svojom sne, na svojej práci denne 8 hodín. Ak ten čas využijeme a naozaj sa zdokonaľujeme, za pár rokov budeme špička v tom odbore.

Koľko hodín ste za posledný rok strávili rozvojom vašej osobnosti? Aký je výsledok? Koľko času ešte potrebujete?


1 Tracy Brian (2016). Zásah do čierneho. Umenie sústrediť sa na cieľ. Eastone Books, Bratislava
2 Gladwell Malcolm (2009). Výnimoční. Príbeh úspechu. Ikar, a.s., Bratislava